Nej Bylinky

kuchyně zdravější a voňavější

koupací bylinka, no přece heřmánek

chamomiles-1426602-mDnes  nebudu psát o bylince, která se jí. Tahle se totiž pije, ale převážně se používá ke koupelím. Musím říct, že i když jsem dřív byl vůči účinkům heřmánku skeptický, tak tomuhle jsem věřil odjakživa. Heřmánek mi dávala už babička, kdykoli jsem měl nějakou odřeninu a dobře dělala.

Heřmánek je totiž odjakživa znám jako bylinka s výrazně protizánětlivýmy a antiseptickýmy účinky. Zároveň s tím má tlumící účinky na bolest, takže na odřeninu to je jedna z nejlepších věcí. Otevřenou ránu, zhojí, vydesinfikuje a uklidní – prostě pohádka. Jinak je heřmánek volně rostoucí bylinka, která se hojně vyskytuje i v našich oblastech. Výrazně voní a do bylinkářství se spotřebovává převážně květ.

Společně s kopřivou a nebo mátou se používá k výbornému čaji, který uklidňuje žaludek a zmírňuje křeče. Pokud jej přidáme do koupele, můžeme si užít jedinečnou aromaterapii a k tomu udělat něco pro svou pleť. Heřmánek je totiž velmi často používaný v kosmetice. A když jsme u mastí, je opravdu jen málo bylinek, které jsou tak účinné, že se z nich vyrábí léčivé masti. Obvykle najdeme celou sérii bylinek, ale opravdu jen málokretá si užije své výsluní v podobě vlastní mastičky – tu si taky pamatuji z dob svého dětství. Tenkrát jsem ji měl namazanou pořád někde.

Jak jsme zmínil na začátku, s heřmánkem toho v kuchyni moc nevykouzlíme, ale o to víc si užijte čaj z téhle byliny. I když zrovna nebudete mít žaludeční potíže, určitě to pro vás bude nevšední osvěžení. Už jen proto, že si jej přes léto můžete nasbírat zdarma a nemusíte utrácet peníze za obyčejné pytlíky vyčpělého čaje.

Comments are closed.