Nej Bylinky

kuchyně zdravější a voňavější

Diví se divizna

diviznaPo minulém článku, kde jsem psal o léčivých bylinkách a při tom dnes zůstaneme. Pokud jste se tedy těšili na nějakou dobrotu, zklamu vás. O to ale lepší bude, když si přečtete o bylince, která vám může pomoci s jarním nachlazením (a to mám skoro vždy). Tentokrát vám povím něco bylince, která se jmenuje divizna velkokvětá. Úplně si vybavuji, jak rostla i na těch nejvíc „neúrodných“ místech. U babičky si klidně našla cestu v hromadě kamení. Z toho už může být jasně, že se jí v našich končinách dobře daří.

Divizna je rostlina, která se vyznačuje svojí výškou a opravdu krátkou dobou květu. Její hlavní stvol dosahuje až dvou metrů a pokrývají ji právě květy, které nás zajímají. Právě ty totiž mají léčebné účinky. Sbírat je ale musíme musíme v dopoledních hodinách, během poledne se totiž začnou zase zavírat. Jak už jsme říkal, najít ji můžeme na kompostech, ale také stráních, většinou orientovaných na východní stranu.

Po nasbírání květů je sušíme při nízkých teplotách, ideálně na stinném dobře větraném místě. Pak je můžeme uschovat, ideálně opět ve stínu.

Jak už jsme zmínil, divizna mi mockrát pomohla při nachlazení. Obecně se používá při dýchacích potížích, kašli a zánětu horních cest dýchacích. Zároveň působí močopudně, čímž pomáhá ke správné funkci jater a zdravě působí i na činnost brzlíku a sleziny. Při problémech dýchacích cest doporučuji inhalaci, kdy si vytvoříte odvar a nad horkým hrnkem skloníte hlavu přikrytou ručníkem. Relaxujte, vdechujte a nechte se léčit. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to není zrovna příjemné. Divizna totiž nijak extra nevoní, ale pro její schopnost léčit se to vyplatí.

Druhou možností je pak pít samotný čaj. U něj však pozor, musíte jej opravdu pečlivě přecedit. Květy divizny totiž mají na sobě drobné chmýří, které se do čaje uvolní a pak dráždí. Dosladit jej můžeme čajem, nebo pít jen tak. Teď už se tedy zbývá jen těšit na jaro, až bude opět co sbírat.

Comments are closed.